تجربه‌های پراکنده‌ی یک مسعود
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.

خیلی کتانژانتی - تجربه‌های پراکنده‌ی یک مسعود
تجربه‌های پراکنده‌ی یک مسعود
414.005.00

خرمگس هم در طبیعت نقشی دارد

چند باری این پیام به طرق مختلف به دستم رسیده یا خوندم که «یه ﺭﻭﺯ ﺩﯾﮕﻪ ﻫﻢ ﮔﺬﺷﺖ، ﻭﻟﯽ ﻫﻨﻮﺯ ﺍﺯ کتانژانت ﺗﻮ ﺯﻧﺪﮔﯿﻢ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻧﮑﺮﺩﻡ»؛ و امروز از یه دوستی خبر رسید که «بالاخره از کتانژات تو زندگیم استفاده کردم. دیروز با یه پسر بچه‌ی هفت ساله دعوام شد. دیدم فحش‌های اونجوری می‌ده که من با این سن و سال نشنیدم. بعد یهو بهش گفتم خیلی کتانژانتی. فکر کرد فحش‌ه. گریه کرد، رفت».

    من فیزیک و شیمی رو کنکور سراسری بد نزده بودم. اما الان از شیمی در این حد یادمه که «چون دو واحد هیدروجن با یک واحد اکسیجن یکی شوند، دو واحد آب حاصل آید.». فیزیک هم، دانشگاه اولی با دَه پاس شد و دومی هرگز پاس نشد. با این وجود همیشه آزمایش‌های شیمی و فیزیک برام جذابیت داشته.

    وقتی من کارم مستقیم با فیزیک و شیمی نیست، دلیلی هم نداره اطلاع چندانی داشته باشم. شاید مشکل از سیستم آموزشی ماست که همه‌چی رو همه مجبورن بخونن و انتظار پیش می‌یاد که همه بدونن. از یه طرفم ما تلاش خاصی نمی‌کنیم جذابیت این علوم پایه رو اونطور که باید نشون بدیم و ترغیب کنیم برای آگاهی؛ یا به روش دلچسبی آگاه کنیم که فرار نکنن ملت. باز الان هم کتابای درسی بهتر شدن و هم برنامه‌هایی مثل «چیستا»ی شبکه دو و برنامه‌های شبکه آموزش تلاش می‌کنن بچه‌ها رو به صورت عملی با علوم درگیر کنن. زمان ما که اوضاع فاجعه بود.

    الغرض؛ هم خبر داشته باشید که کتانژانت کاربرد عمومی پیدا کرده؛ هم اینکه اینجا حتما از ریاضیات و زندگی یه چیزایی در حد دانش خودم می‌نویسم.


امتیاز نوشته
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارسال پیام

نام: *  

پست الکترونیک:

وبگاه:

متن پیام: *

right 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 left

 

سوال:   دو پنج  تا؟    (عدد) تا    


» فاطمه

دوشنبه، ۱ خرداد ماه ۱۳۹۶، ساعت ۲۰:۰۶
1414 خیلی بامزه اس..
ببینید آقای مدیر خیلی وبلاگ باحالی داریددددد08
موفق باشید..از ته قلب0101


پنجشنبه، ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۰۵
مسعود:
سپاسگزارم. 01